Історична довідка Крутьківської сільської ради

До Крутьківської сільської ради належать села Крутьки, Чехівка та селище Журавлине. До 1988 р. належало ще селище Чобітьки (зняте з обліку).

Крутьки, центр сільської ради, розташоване на південний захід на відстані 17 км від райцентру смт Чорнобай, за 32 км від Черкас, по берегах річки Кропивна – лівої притоки Дніпра, на Придністровській низовині. Навколо села – поля, ліси. Площа населеного пункту - 547 га.

Село Крутьки давнє, на території земель села було кілька поселень, це поселення скіфів – землеробів, поселення бронзового періоду. На території села виявлено пам’ятки епохи пізньої бронзи, городище скіфської доби біля урочища Жидовиця – поселення скіфів-землеробів VI-Vст. до н.е. Активна колонізація краю пов’язана з виникненням козацтва, відходом козаків з правого на лівий берег Дніпра. Тут були прекрасні природні умови, що сприяли розвитку землеробства, скотарства, окрім цього, - полюванню, риболовству, бортництву. Поселення Крутьки одержало назву, ймовірно, від прізвища одного з перших його поселенців – козака Крутька.

Крутьки були хутором ще далеко до Хмельниччини, до Польської ревізії на Лівобережжі 1636 року. В документі «Канівська сотня Переяславського полку» М. Ткаченка згадується хутір Крутьки, що в 1690 році вже мав свою церкву. У 1648 році козацьке село Крутьки в складі Канівської (Канівецької) сотні Іркліївського, пізніше Кропивнянського полку, брало участь в національно-визвольній війні українського народу проти польського панування (1648-1654р.) під проводом Б.Хмельницького. Крутьківські козаки входили до складу сотні Нестора Морозенка і брали участь у битвах біля Кам’яного затону та під Жовтими водами. Цей факт дає підставу стверджувати, що крутьківські козаки були активними учасниками визвольної війни з початку і до кінця.

За Зборівським договором Богдана Хмельницького з польським королем 16 жовтня 1649 року в реєстрах війська запоріжського Кропив’янського полку в третій козачій сотні сотника Івана Воропая (крутьківського) були записані козаки: Іван Ігнатенко, Ярема Вирвикищенко, Дмитро Євсенко, Андрій Тищенко, Тишко Занченко, Гаврило Ігнатенко, Левко Колтун, Остап Волопаєнко та ін.. Це стверджує, що ці козаки з Крутьок, що їх нащадки і нині проживають в селі.

З 1757 року Крутьки числяться в складі відновленої Канівської сотні Переяславського полку, яка існувала до ліквідації полкового устрою 1782 року.

З 1782 Крутьки належать до Золотоніського повіту Київського намісництва.

З 1802 до 1917 року Крутьки належать до Золотоніського повіту Мельниківської волості Полтавської губернії.

З березня 1923 року Крутьки - в складі Мельниківської сільської ради.

В лютому 1925 року сформовано Крутьківську сільську раду. В 1958 році до складу сільської ради входять села Чехівка, Дубинка, Червоне. В зв’язку з будівництвом Кременчуцького водоймища села Дубинка та Червоне переселені. Одним із таких переселених сіл стало селище Жовтневий Промінь (постановою Верховної Ради України від 12.05.2016р перейменоване на Журавлине), яке з 1960 року входить до складу Крутьківської сільської ради.

Всі вони сполучені між собою шляхами з твердим покриттям.

Відстань від центральної садиби до с.Чехівки становить 5 км., до с.Журавлиного 15 км.

Станом на 01.01.2017 р. село Крутьки налічує 458 дворів, де проживає 1237 жителів. З 2006 року реорганізовано Крутьківський ФАП в лікарську амбулаторію загальної практики сімейної медицини. Працює будинок культури, Крутьківський навчально – виховний комплекс, контора СТОВ «Агроко», сільська рада, 8 приватних магазинів, церква Святителя Миколая Чудотворця, Крутьківський народний краєзнавчий музей імені Бориса Кіппи, поштове відділення, 4 фермерських господарства.

Село Чехівка налічує 115 дворів, в яких проживає 275 жителів. Працює тут фельдшерсько – акушерський пункт, сільський клуб, бібліотека, державний та приватний магазини, психоневрологічний будинок - інтернат. Діти шкільного віку навчаються в Крутьківському НВК.

Селище Журавлине налічує 47 дворів, в яких проживає 80 жителів. Працює тут сільський клуб, бібліотека, фельдшерсько – акушерський пункт. Відстань до районного центру 5 км. Діти шкільного віку навчаються в Малоканівецькій ЗОШ.

На території сільської ради знаходиться Чехівський психоневрологічний інтернат для чоловіків на 220 місць.

В адміністративних межах сільської ради знаходяться 5 садівничих товариств: «Авіатор», «Кристал», «Моноліт», «Чайка», «Чайка-2».

Логін: *

Пароль: *